Czy marihuana sprzyja zachorowaniu na raka płuc?

Jak marihuana działa na organizm?

Nie ulega wątpliwości, że marihuana nie jest obojętna dla organizmu człowieka. Nie jest obojętna choćby dlatego, że zawiera wiele różnych związków chemicznych. Konopie indyjskie, z których jest produkowana są źródłem substancji psychoaktywnych. Najlepiej poznaną z nich jest tetrahydrokannabinol THC. Substancja ta wpływa na psychikę, fundując palaczowi kilkugodzinny stan nazywany potocznie hajem. W stanie tym człowiek robi się nadmiernie gadatliwy, skłonny do zabawy, śmiechu i wesołości. Ze względu na to marihuana nazywana jest narkotykiem imprezowym. Działanie THC na organizm jest bardzo szybkie. Użytkownik odczuwa je jeszcze podczas zaciągania się skrętem. W zależności od mieszanki wypełniającej bibułkę, reakcja na marihuanę może być różna. Można odczuwać lekkość, wesołość i euforię lub przeciwnie, brak energii, ociężałość a nawet senność. Marihuana zaliczana jest do narkotyków miękkich, ponieważ uzależnia psychicznie, nie wywołując jednocześnie zależności fizycznej. Ta psychiczna też jest trudna, ponieważ jej pokonanie wymaga długotrwałej edukacji i terapii.

Produkcja marihuany

Marihuanę produkuje się w krajach, gdzie nie została ona zdelegalizowana prawnie. Popularną trawkę zdelegalizowano w latach sześćdziesiątych XX wieku w Ameryce, za czym poszły inne państwa. Rodzime prawo również zabrania hodowania konopi indyjskich i produkowania suszu. Marihuanę w Europie produkuje Holandia i Hiszpania. Można tam spotkać ogromne plantacje konopi indyjskich, a także hodowle pod dachem. Popularna trawka to wysuszone liście, łodygi i kwiaty różnych odmian konopi. W tych częściach jest najwięcej psychoaktywnego THC.

Czy marihuana sprzyja zachorowaniu na raka płuc?

Problem polega na tym, że dostępne wyniki badań wpływu marihuany na raka płuc są sprzeczne. Zdaniem jednych uczonych, wśród użytkowników popularnego zioła nie stwierdza się podwyższonej zachorowalności na tę chorobę. Zdaniem innych uczonych, w palonym suszu konopnym jest dużo więcej szkodliwych substancji niż w papierosie. Uczeni podkreślają też, że dym ze skrętów dużo głębiej wciąga się do płuc i dużo dłużej zatrzymuje w środku niż dym z papierosów. Mówiąc najprościej, decydując się na palenie marihuany osobiście podejmujemy ryzyko, że zachorujemy na nowotwór płuc. Skoro naukowcy nie są w tej kwestii zgodni, to chyba ryzykować nie warto…

Treść utworzona na podstawie https://www.taniesianie.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *